Tlačové správy Konferencie biskupov Slovenska

13.12.2018 
Najprenasledovanejšia skupina sa nedostala do správy o ľudských právach

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) hlasovali v stredu o výročnej správe, ktorá sa zaoberala dodržiavaním ľudských práv a stavom demokracie vo svete. Europoslanci každý rok sledujú túto agendu. Europoslanec Branislav Škripek upozornil, že aktuálna správa nepojednáva o najväčšom prenasledovaní.

13.12.2018 Svätý Otec František navštívi v máji 2019 Bulharsko a Macedónsko

Pápež František ohlásil ďalšiu apoštolskú cestu, tentoraz do Európy. V dňoch 5. – 7. mája 2019 navštívi Bulharsko a Macedónsku republiku bývalej Juhoslávie. Pápežovu cestu oznámil riaditeľ Tlačového strediska Svätej stolice Greg Burke v oficiálnom vyhlásení.

13.12.2018 Na Gréckokatolíckej teologickej fakulte vyhodnotili literárnu súťaž

V priestoroch Gréckokatolíckej teologickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove sa uskutočnilo vyhodnotenie súťaže vo vlastnej literárnej tvorbe "Putujúce pero“. Spoluorganizátormi súťaže boli Prešovský samosprávny kraj, Gréckokatolícka teologická fakulta Prešovskej univerzity v Prešove a prešovská pobočka Spolku slovenských spisovateľov.

13.12.2018 Na tragédiu miliónov ľudí v Sýrii upozorňuje kampaň sviec pre mier

Pápežská nadácia ACN spoločne s Poľským veľvyslanectvom pri Svätej stolici sa zjednotili v projekte Sviece pre mier v Sýrii. Krajina trpí už osem rokov konfliktom, ktorý OSN nazvala najhoršou vojnou tohto storočia. K tejto iniciatíve sa pripojil aj pápež. Cieľom tohto gesta je pritiahnuť pozornosť sveta na túto tragédiu miliónov ľudí.

13.12.2018 Sudkyne a advokátky z krajín Afriky diskutujú o obchodovaní s ľuďmi

Vo Vatikáne sa v dňoch 12. – 13. decembra zišlo viac ako 50 žien pôsobiacich v justícii v rozličných štátoch Afriky. Sudkyne, advokátky a prokurátorky diskutujú na tému obchodovania s ľuďmi a organizovaného zločinu. Zaoberajú sa najmä otázkou obetí a ich znovuzačlenenia do spoločnosti.

13.12.2018 Na Slovensku začína zbierka na podporu Národného pochodu za život

Verejnú zbierku na podporu Národného pochodu za život vyhlásila nezisková organizácia Kanet. K jeho podpore počas sviatkov pozve aj limitovaná séria vianočného pozdravu. Pohľadnica, ktorá vyšla v náklade 200 000 kusov, bude zdarma k dispozícii už cez víkend vo väčšine farností na Slovensku. 

13.12.2018 Byzantské ikony vystavili v priestoroch historickej radnice v Trnave

Ikony sú charakteristickou súčasťou pravoslávnych a gréckokatolíckych chrámov. Vo východnej cirkvi sú ikony uctievané od 2. storočia a sú považované za „okná do neba“. V Trnave otvorili výstavu ikon, ktoré zapožičali Múzeum ukrajinskej kultúry vo Svidníku a Milan Urbánik zo Žiliny.

13.12.2018 Kaplnka Zápoľskovcov v Spišskej Kapitule je už takmer obnovená

V Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule sa tento rok podarilo obnoviť posledné dve vitrážové výplne okien Kaplnky Zápoľskovcov. Tento rok sa podarilo obnoviť vitráž, kde v dolnej časti je symbolická kompozícia Chleby predloženia a ústrednú kompozíciu tvorí výjav Večera v Emauzách.

13.12.2018 V Galambe ukončili liturgický rok na podujatí "Adventné povečerie"

Medzi Fiľakovom a obcou Ratka sa nachádza pútnické miesto Galamba. Miestna kaplnka Sedembolestnej Panny Márie ožila prítomnosťou veriacich aj uplynulú druhú adventnú nedeľu. Liturgický rok ukončili na podujatí Adventné povečerie. Súčasťou boli malé predvianočné trhy i spoločné agapé.

13.12.2018 Adventný koncert v Domove sociálnych služieb Samária v Bratislave

Domov sociálnych služieb a rehabilitačné stredisko Samária si tento rok pripomína dvadsiate výročie svojho vzniku. Okrem nedávneho dňa otvorených dverí, pripravili pre svojich klientov zamestnancov a priaznivcov aj adventný koncert. Vystúpili na ňom žiaci Základnej umeleckej školy svätej Cecílie v Bratislave.

12.12.2018 Pri generálnej audiencii pápež zveril rodiny Guadalupskej Panne Márii

V stredu 12. decembra Svätý Otec pri generálnej audiencii pokračoval v novom cykle katechéz venovanom Modlitbe Pána. V druhom pokračovaní sa zameral na jej prosebný aspekt. Ako príklad uviedol postoj dôvery slepca Bartimeja, ktorý neváhal zakričať Ježišovi svoju naliehavú prosbu. „Mať vieru znamená byť navyknutým volať“, povedal pápež František.

12.12.2018 Rada kardinálov vo Vatikáne bude ďalej pokračovať so šiestimi členmi

Vo Vatikáne sa v stredu 12. decembra skončilo trojdňové zasadanie Rady kardinálov, ktorá Svätému Otcovi pomáha pri reforme Rímskej kúrie. O obsahu stretnutia a o úprave zloženia tohto poradného orgánu informoval na novinárskom brífingu vatikánsky hovorca Greg Burke.

12.12.2018 Harmonogram apoštolskej cesty do Spojených arabských emirátov

Svätá stolica zverejnila harmonogram apoštolskej cesty pápeža Františka do Spojených arabských emirátov, ktorá a uskutoční v dňoch 3. - 5. februára 2019. Svätý Otec počas tejto trojdňovej cesty, ktorej mottom sú slová modlitby sv. Františka z Assisi: „Urob ma nástrojom tvojho pokoja”, prednesie jeden príhovor a jednu homíliu.

12.12.2018 Aj v banskobystrickej katedrále veriaci poďakovali za darcov orgánov

V Katedrále Sv. Františka Xaverského v Banskej Bystrici sa v nedeľu 9. decembra 2018 slúžila večerná svätá omša za všetkých zomrelých, ktorých darované orgány umožnili žiť iným. Svätú omšu celebroval rektor Kňazského seminára sv. Františka Xaverského v Badíne Ján Viglaš, ktorý je aj stálym spolupracovníkom Subkomisie pre bioetiku pri KBS.

12.12.2018 Enrique Shaw by mohol byť prvý námorník, ktorého vyhlásia za svätého

Enrique Shaw by sa mohol stať prvým podnikateľom a námorníkom, ktorého vyhlásia za svätého. Postulátor kauzy jeho procesu blahorečenia priniesol do Ríma dokumentáciu, vďaka ktorej Vatikán otvorí proces jeho blahorečenia. Zomrel, keď mal 41 rokov, po päťročnom boji s rakovinou.