Tlačové správy Konferencie biskupov Slovenska

21.11.2017 Pod Zoborom oslavia sté výročie založenia mesačníka Duchovný pastier

V Nitre chystajú oslavy storočnice najstaršieho teologického mesačníka Duchovný pastier. Program bude spojený so slávnostným zasadnutím redakčnej rady Duchovného pastiera a vedeckej konferencie pri príležitosti stého výročia založenia Duchovného pastiera. Uskutočnia sa v dňoch 22. a 23. novembra 2017.

21.11.2017 V Kňazskom seminári v Nitre bude deň otvorených dverí pre miništrantov

Aj tento rok bohoslovci Kňazského seminára svätého Gorazda v Nitre pozývajú miništrantov do na deň otvorených dverí, ktorý sa uskutoční 2. – 3. decembra 2017. Záujemcovia sa môžu prihlásiť do pondelka  28. novembra 2017, alebo do naplnenia kapacít, v sekcii Miništranti.

21.11.2017 Farnosť Šahy sa už môže pochváliť pastoračným centrom pre 40 ľudí

Farnosť Šahy sa od nedele môže pochváliť novým pastoračným centrom. Budú sa v ňom stretávať nielen veriaci rôznych vekových kategórii, ale aj filmový klub. Na realizácii projektu sa podieľali externé firmy, ale aj miestni farníci. Pastoračné centrum v Šahách pojme okolo 40 ľudí.

21.11.2017 Ukrajina bude mať 25. decembra voľný deň, rozhodol tamojší parlament

Dvadsiatypiaty december bude na Ukrajine štátnym sviatkom. V prevažne pravoslávnej krajine to bol doteraz iba 7. január, kedy slávia Vianoce veriaci pravoslávnej cirkvi. Minulý štvrtok však ukrajinský parlament rozhodol o zrušení májového voľného “Dňa práce” a zaradenie katolíckych Vianoc do zoznamu štátnych sviatkov.

21.11.2017 V Bardejove si pripomenuli duchovný odkaz Mons. Alexandra Spesza

Rodina a príbuzenstvo Alexandra Spesza, Teologická fakulta katolíckej univerzity Košice, Inštitút aplikovanej etiky Alexandra Spesza, Rímsko – katolícka farnosť Bardejov, Hornošarišské osvetové stredisko, Prešovský samosprávny kraj, Úski – pobočka Bardejov, Mesto Bardejov zorganizovali Memoriál prof. Alexandra Spesza.

21.11.2017 Pápež František formálne uznal mučeníctvo sr. Leonelly Sgorbatiovej

Sestra Leonella slúžila v Afrike na misiách 35 rokov, väčšinu z toho v Keni. V roku 2002 sa pridala k malej komunite sestier v Somálsku a hľadala spôsoby ako tam zriadiť zdravotnícke centrum pre deti. Šesťdesiatpäťročnú sestru Leonellu zastrelili, keď vychádzala z detskej nemocnice v Mogadišu, kde pracovala.

21.11.2017 Pozvánka na biblické večery so sv. Pavlom a sestrou Fides Strenkovou

Slovenská biblistka a riaditeľka Katolíckeho biblického diela sestra Iveta Fides Strenková z Congregatio Jesu sa už štvrtý rok stretáva na biblických večeroch v troch slovenských mestách: Námestove, Trstenej a v Ružomberku. Tento rok odhaľuje posolstvo a hlavné teologické témy listov svätého Pavla.

21.11.2017 Birmovanci z Novej Ľubovne na duchovnej obnove v Spišskej Kapitule

V dňoch 13. - 15. októbra a 16. - 18. novembra sa v Kňazskom seminári na Spišskej Kapitule v rámci prípravy na sviatosť birmovania uskutočnila duchovná obnova birmovancov z farnosti Nová Ľubovňa. Počas tejto duchovnej obnovy sa vytvorilo veľké spoločenstvo mladých ľudí (bratov a sestier).

21.11.2017 Diecéznej charite Žilina sa podarilo za tri dni vyzbierať 18 ton potravín

Osemnásť ton potravín, čistiacich a hygienických potrieb sa podarilo počas troch novembrových dní vyzbierať zamestnancom a dobrovoľníkomv Diecéznej charity Žilina. Do zbierky sa zapojili v deviatich predajňach Tesco v Žiline, Martine, Čadci, Turzovke, Púchove, Považskej Bystrici, Rajci a Lednických Rovniach.

20.11.2017 Na Godzone tour, ktoré pozvalo meniť svet, prišlo vyše 22 tisíc mladých

Organizátori evanjelizačného Godzone tour, ktoré sa konalo v rámci Týždňa Cirkvi pre mládež, zaznamenali počas minulého týždňa doteraz najvyššiu účasť za uplynulých deväť rokov. Večerné koncerty v športových halách a na zimných štadiónoch v Poprade, Košiciach, Brezne Žiline, Bratislave a v Prahe, ktoré boli pre každého zdarma, navštívilo spolu 22 378 ľudí.

20.11.2017 Vo veku 92 rokov zomrel kard. Andrea Cordero Lanza di Montezemolo

Vo veku 92 rokov zomrel v nedeľu 19. novembra taliansky kardinál Andrea Cordero Lanza di Montezemolo. Bol to „muž Cirkvi, ktorý svoj dlhý a plodný kňazský a biskupský úrad žil s vernosťou v službe evanjeliu a Svätej stolice,“ napísal v kondolenčnom liste pozostalej rodine pápež František.

20.11.2017 Rytierstvo Nepoškvrnenej pozýva svojich členov na formačné stretnutie

Rytierstvo Nepoškvrnenej pozýva svojich členov na pravidelné formačné stretnutie, ktoré sa uskutoční v utorok 21. novembra o 16.30 hod. v kláštore minoritov v Bratislave – Karlovej Vsi. 

20.11.2017 Vyšla kniha Diakonát v myšlienkach pápeža Františka. Cirkev chudobná

Taliansky stály diakon Enzo Petrolino v knihe zozbieral verejné prejavy Jorgeho Maria Bergoglia k téme stáleho diakonátu, prednesené počnúc od jeho biskupskej služby v Buenos Aires až po súčasnosť. 208-stranovú publikáciu z vatikánskeho vydavateľstva LEV predstavili v sídle redakcií Vatikánskeho rozhlasu.

20.11.2017 Svätý Otec hovoril s maďarskými biskupmi aj o kongrese v Budapešti

Svätý Otec František prijal členov Konferencie biskupov Maďarska, ktorí sú v týchto dňoch v Ríme na návšteve ad limina apostolorum. Na audiencii sa zúčastnil budapeštiansko-ostrihomský arcibiskup kardinál Péter Erdő, sedemnásť biskupov a apoštolský administrátor nýiregyházskej eparchie páter Ábel Antal Sočka OSBM.

20.11.2017 Pápež František povzbudil ľudí z dopravnej polície pri ochraňovaní dobra

Pápež František deň po Svetovom dni spomienky na obete cestných nehôd prijal vo Vatikáne viac než 130 riaditeľov a zástupcov cestnej a železničnej polície v Taliansku. Okrem dôležitosti dohliadať na bezpečnosť na cestách, poukázal na potrebu ľudskosti, bezúhonnosti a „milosrdenstva“.