Tlačové správy Konferencie biskupov Slovenska

20.08.2018 Vo Vyšnej Rybnici posvätili obnovený chrám a oslávili 600. výročie zmienky o obci

Pri príležitosti 600. výročia prvej písomnej zmienky o obci Vyšná Rybnica slávil v miestnej cerkvi Narodenia Presvätej Bohorodičky18. augusta košický eparcha Milan Chautur CSsR archirejskú svätú liturgiu.

20.08.2018 V obci Kostolná - Záriečie sa uskutočnil Kemp spoločenstiev

Počas uplynulého víkendu sa stretlo 50 mladých z regiónu Považie a Horná Nitra na spoločnom kempe, ktorý sa konal v záhradách Kláštora redemptoristov v obci Kostolná - Záriečie.

20.08.2018 V Gaboltove sa v nedeľu konala výročná celoslovenská púť mužov

V nedelu 19. augusta sa v mariánskom diecéznom sanktuáriu v Gaboltove uskutočnila celoslovenská púť mužov.

20.08.2018 Nové Katolícke noviny aj o príklade lásky matky svätého Dona Bosca

Najnovšie Katolícke noviny sa zameriavajú na príklad lásky a starostlivosti mamy Margity - matky svätého Jána Bosca. Francúzi hovorievajú cherchez la femme v zmysle, že za všetkým treba hľadať ženu. Podobne ako pri zrode Cirkvi stála celkom nenápadne Panna Mária, aj v živote svätých zakladateľov sú aktívne prítomné i ženy. Panny, matky i vdovy.

20.08.2018 Pápež pri Anjel Pána apeloval za pomoc Kerale sužovanej záplavami

„Pristupovať k sv. prijímaniu znamená prijímať (...) živého Krista, ktorý nás premieňa zvnútra a pripravuje nás pre nebo“ – takto sa dnes napoludnie prihovoril pápež František približne 20-tisíc pútnikom na Námestí sv. Petra zídeným na modlitbu Anjel Pána. Svätý Otec sa modlil aj za obyvateľov indickej Keraly, ktorí trpia záplavami a apeloval za pomoc tejto oblasti.

20.08.2018 Príhovor pápeža Františka pri poludňajšej modlitbe Anjel Pána

Prinášame plné znenie príhovoru pápeža Františka pred modlitbou Anjel Pána v 20. nedeľu obdobia cez rok, 19. augusta 2018 vo Vatikáne.

20.08.2018 Noc hradov s zrúcanín na Katarínke navštívilo viac ako 400 návštevníkov

V noci zo soboty na nedeľu 18. augusta sa v areáli ruín kláštora a kostola sv. Kataríny Alexandrijskej konalo tradičné letné podujatie Noc hradov a zrúcanín, na ktorom sa zúčastnilo viac ako 400 návštevníkov. Tento rok sa celá akcia niesla v znamení pokračujúcich osláv 400 rokov od založenia františkánskeho kláštora grófom Kryštofom Erdödym a jeho manželkou Barborou Thurzovou.

20.08.2018 Výber z pracovného a duchovného programu biskupov Slovenska (34)

Výber z pracovného a duchovného programu biskupov Slovenska (34)

20.08.2018 V Ľutine si pútnici s kardinálom Kochom pripomenuli tridsiate výročie baziliky

Počas víkendu 18. a 19. augusta sa v rámci Jubilejného roka Prešovskej archieparchie konala v Ľutine archieparchiálna odpustová slávnosť Zosnutia Presvätej Bohorodičky. Pútnici si ňou pripomenuli aj 30. výročie od povýšenia gréckokatolíckeho chrámu v Ľutine na baziliku minor apoštolským breve sv. Jána Pavla II. zo dňa 22. júna 1988.

19.08.2018 Pozvánka na pietnu spomienku na nespravodlivo väznených počas komunizmu

V sobotu 25. augusta 2018 sa bude v Leopoldove konať pietna spomienka na nespravodlivo a protiprávne väznených komunistickým režimom. Koná sa každoročne od 1999, kedy bola odhalená pamätná tabuľa na bráne väznice v Leopoldove ako prvá pamätná tabuľa politických väzňov na väznici na Slovensku.

18.08.2018 Už v utorok sa začne Svetové stretnutie rodín v Dubline, príde naň aj pápež

V utorok 21. augusta sa v írskom Dubline začne Svetové stretnutie rodín, s témou „Evanjelium rodiny: radosť pre svet“. Podujatie, na ktorom je doteraz registrovaných 37-tisíc účastníkov, čo je zatiaľ rekord všetkých ročníkov, vyvrcholí cez víkend za účasti pápeža Františka. Posledná návšteva pápeža v Írsku sa uskutočnila v roku 1979, keď sem zavítal Ján Pavol II.

18.08.2018 Apoštolský administrátor Estónska pozýva k príprave na pápežovu návštevu

V posolstve estónskym katolíkom apoštolský administrátor tejto pobaltskej krajiny zopakoval pozvanie k hojnej účasti na stretnutiach počas septembrovej návštevy hlavy Katolíckej cirkvi v krajine. Veriacich povzbudil k modlitbe Ruženca a k obetovaniu jednodňového pôstu za úspešný priebeh tohto podujatia.

18.08.2018 Kardinál Tomko a biskup Sečka pripomenuli 80. výročie smrti Andreja Hlinku

Monsignora Andreja Hlinku, jednu z najvýznamnejších osobností novodobých slovenských dejín, kňaza, osvetového a politického činiteľa v zápase za plnoprávnu prítomnosť Slovenska v Európe, si pri príležitosti 80. výročia jeho smrti uctili v Ružomberku, kde zomrel 16. augusta 1938 vo veku 73 rokov.

18.08.2018 Biskupi Slovenska pripravili pastiersky list pred blahorečením Anny Kolesárovej

Konferencia biskupov Slovenska pripravila pre veriacich pastiersky list, ktorý sa bude čítať vo všetkých katolíckych kostoloch na Dvadsiatu nedeľu v Cezročnom období. Je zameraný na tému blížiaceho sa blahorečenia Božej služobnice Anny Kolesárovej. Prinášame ho v plnom znení.

18.08.2018 Biskupi pozývajú v pastierskom liste na blahorečenie Anny Kolesárovej

Biskupi Slovenska pozývajú veriacich, aby 1. septembra 2018 prišli do Košíc na slávnosť blahorečenia Anny Kolesárovej. Urobili tak v pastierskom liste, ktorý čítajú kňazi v kostoloch. Prinášame ho v plnom znení.